Wspierają nas:

meteoblue
MARPOL - systemy dachowe
Szkolenia, warsztaty zawodowe - kierowcy zawodowi, instruktorzy nauka jazdy i inne:
Ciastkarnia ZAnka, Nowy Sącz, ul. Starowiejska 3b. Tel.18 443 26 33 lub 607 26 26 27

Wycieczka do Sandomierza - pomnik historii - relacja, zdjęcia

Data utworzenia: 4 sierpień 2018
Staje się tradycją, że mieszkańcy Wielopola zwiedzają, poznają śliczne i historyczne zakątki Polski i nie tylko. Tym razem 04.08.2018 r. Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Wielopole w ramach i zadania publicznego Gminy Chełmiec pn.: "Kultura, ochrona dóbr kultury i zachowanie tradycji regionalnych poprzez: upamiętnianie miejsc pamięci narodowej oraz pielęgnowanie polskości i tradycji narodowej" zorganizowało wycieczkę do Sandomierza.

W śliczny sierpniowy dzień, poznawaliśmy urocze z bogatą i zarazem dramatyczną historią, miasto. Po Sandomierzu spacerowaliśmy wraz z przewodnikiem, który pokazywał nam istotne miejsca związane z historią tego miasta jak i Polski, jednocześnie opowiadając o wydarzeniach mających miejsce w mieście w okresie jego istnienia. Okazało się, że to w Sandomierzu istnieje jedna z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych starówek w Polsce, o dużej wartości historycznej i architektonicznej, wpisana do rejestru zabytków o światowej randze. Wiele sandomierskich pomników historii powstało już w XIV wieku. Sandomierz to również podziemia - funkcjonujące od wieków podziemne piwnice i lochy, które dawniej wielokrotnie służyły mieszkańcom jako schronienie przed najeŸdŸcami. Również zwiedziliśmy Wąwóz Królowej Jadwigi, który jest niezwykłą atrakcja przyrodniczą, niespotykaną w innych miejscach, szczególnie, że występuje w centrum miasta. Jest to wąwóz lessowy, w którym można zobaczyć niezwykle ciekawie uformowane korzenie starych drzew, wystające ponad powierzchnię piasków.

Podczas mega spaceru po wspaniałym mieście rozpoznawaliśmy miejsca, które znane są większości uczestników wycieczki ... z serialu pt. "Ojciec Mateusz": ZnaleŸliśmy komisariat (filmowy) gdzie służą inspektor Możejko i aspirant Nocul - na co dzień mieści się w nim m. in. prokuratura, dworek - plebanię o. Mateusza, przechadzaliśmy się trasami "sprintów rowerowych" księdza detektywa. Pełni pozytywnych emocji i wrażeń zjedliśmy obiadek w restauracji hotelu "Pod Ciżemką"- pomieszczenia której, również mają swój epizod w serialu.

W ramach realizacji zadań publicznych Gminy Chełmiec była to, trzecia i niestety, ostatnia w tym roku wycieczka zorganizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Wielopole. Ale wsłuchując się w głos mieszkańców gminy, którzy wręcz domagają się realizacji takich inicjatyw, "społecznicy" ze Stowarzyszenia z Wielopola, obiecali przygotować profesjonalne propozycje programów wycieczek na przyszły rok, by je zaprezentować, mając nadzieję że powodzeniem, w konkursie ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych Gminy Chełmiec w 2019 r.

R. Łakomski

Zapraszamy do galeri zdjęć z wycieczki.