Wspierają nas:

meteoblue
MARPOL - systemy dachowe
Szkolenia, warsztaty zawodowe - kierowcy zawodowi, instruktorzy nauka jazdy i inne:
Ciastkarnia ZAnka, Nowy Sącz, ul. Starowiejska 3b. Tel.18 443 26 33 lub 607 26 26 27

Ziemia świętokrzyska – historia, religia, geologia - zaproszenie na wycieczkę

Data utworzenia: 31 sierpień 2022

Z przyjemnością informujemy wszystkich mieszkańców gminy Chełmiec, że nasze Stowarzyszenie w ramach zadania publicznego wspieranego przez Gminę Chełmiec: "Kultura, ochrona dóbr kultury i zachowanie tradycji regionalnych poprzez: upamiętnianie miejsc pamięci narodowej oraz pielęgnowanie polskości i tradycji narodowej” ogłasza nabór uczestników w dwudniowej wycieczki pn. "Ziemia świętokrzyska – historia, religia, geologia", która odbędzie się w dniach 10.09.2022 – 11.09.2022 r.

Program Wycieczki historycznej i krajoznawczej pn.: "Ziemia świętokrzyska – historia, religia, geologia"

W ramach naszej wycieczki planuje się zwiedzanie:

Dzień I

  • Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie – muzeum specjalizujące się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych. Muzeum powstało w oparciu o prywatną kolekcję lekarza z Jędrzejowa Feliksa Przypkowskiego, który od 1895 roku gromadził zabytkowe zegary słoneczne, a także literaturę i inne materiały poświęcone gnomonice. Muzeum posiada szereg bardzo zróżnicowanych tematycznie działów. Główny dział obejmuje zegary słoneczne i inne typy zegarów od XVI do XX wieku (np. zegary wodne, klepsydry, świece zegarowe), w tym wiele dzieł o wielkiej wartości artystycznej, pochodzących z najlepszych warsztatów Europy. Do najciekawszych eksponatów zalicza się np.: zegar słoneczny z armatką strzelającą w południe wykonany w Paryżu dla króla Stanisława Leszczyńskiego, zegar słoneczny z XVI wieku wykonany przez Erazma Habermela, XVII–wieczną klepsydrę wodną wykonaną z majoliki. Uzupełnieniem tych zbiorów jest kolekcja przyrządów astronomicznych i ksiąg poświęconych astronomii i gnomonice. Kolekcja zegarów w Jędrzejowie zajmuje trzecie miejsce w świecie pod względem liczebności i wartości eksponatów, po Planetarium w Chicago i Science Museum w Oksfordzie.
  • Jaskinia Raj - jest t jaskinią krasową rozwiniętą w wapieniach. Wyróżnia się wśród polskich jaskiń bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową. Należy do nielicznych w kraju jaskiń oświetlonych elektrycznie. Korytarze jaskini wytworzone zostały w wapieniach środkowego dewonu, które ok. 360 milionów lat temu powstały na dnie płytkiego morza.
  • Zamek w Chęcinach - Zamek Królewski w Chęcinach powstał na przełomie XIII i XIV w. na wzniesieniu (360 m n.p.m.). Pełnił rolę ośrodka administracyjnego i stał się siedzibą starostów grodowych i stolicą powiatu. Pełnił również funkcje rezydencji królowych, gościł drugą żonę Kazimierza Wielkiego, księżniczkę heską Adelajdę, Elżbieta Łokietkówna, sprawującą rządy za małoletniego syna Ludwika, Zofię, małżonkę króla Władysława Jagiełły oraz królową Bonę, która zatrzymała się tu podczas swojej podróży do Bari).
  • Pałac Biskupów Krakowskich Jest to jedna z najwspanialszych i najlepiej zachowanych rezydencji z epoki Wazów. W pałacu znajdują się oryginalne wnętrza z XVII i XVIII w. z unikatowymi elementami wystroju architektonicznego. W apartamentach mieszkalnych i gościnnych wyeksponowano wyroby rzemiosła artystycznego najwyższej klasy europejskiej: tkaniny (m.in. tapiserie flamandzkie i francuskie), meble (np. gdańskie szafy i prasę do obrusów, zestaw renesansowych mebli włoskich). Ekspozycję uzupełnia XVII-wieczne malarstwo francuskie, włoskie i polskie.
Dzień II
  • Św. Krzyż: Święty Krzyż to wielkie polskie sanktuarium odwiedzane przez około 200 tysięcy pielgrzymów i turystów w Polsce, w którym mieszkali kiedyś Benedyktyni. Dziś zajmują ich miejsce Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej: Kościół Romański, niewielki kościołek, Kaplica Oleśnickich - cenny zabytek wczesnego baroku zbudowany na zrębie starego kapitularza. W pierwszym okresie służyła jako kaplica grobowa rodu Oleśnickich. W 1723 roku przeniesiono do niej Relikwie. Najważniejsze miejsce w kaplicy zajmują Relikwie, których historie opowiadają malowidła na ścianach kaplicy. Uwagę przykuwa również freski szkoły włoskiej w kopule. Krypta Jeremiego Wiśniowieckiego Spoczywają tu benedyktyni, którzy zamieszkiwali Święty Krzyż od 1776 r. aż do kasaty opactwa w 1819 r. Znajdują się tam zmumifikowane zwłoki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Muzeum misyjne księży Oblatów, ostało otwarte w 1977 roku. Zgromadzone eksponaty pochodzą z całego świata, głównie z krajów gdzie posługują oblaci. Jedne z najbardziej cennych i najciekawszych eksponatów to wyroby z kości słoniowej, afrykańska srebrna biżuteria, przedmioty wykonane we skór wężów boa i pytona, a także liczne eksponaty z Północnej Kanady. Wśród eksponatów znalazły się m.in. ząb hipopotama, nakrycie głowy z Lesoto i Turkmenistanu, figurki hebanowe oraz wiele innych ciekawych pamiątek misyjnych
  • Gołoborza - Na Łysej Górze powstało największe w Górach Świętokrzyskich i jedno z największych w średniogórzu Środkowej Europy pole nagiej pokrywy blokowej. Gołoborze to nosi imię znanego botanika prof. R. Kobendzy i zajmuje 3,84 ha powierzchni.
  • Muzeum przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na ekspozycję muzealną składają się eksponaty związane z terenem Gór Świętokrzystkich i obejmujące ich faunę i florę (także tę prehistoryczną), geologię, hydrologię, klimat oraz zagadnienia ochrony środowiska. Zaprezentowana jest również historia osadnictwa ludzkiego na tych terenach oraz rozwoju przemysłu, w szczególności hutnictwa żelaza i szkła.
Harmonogram wycieczki "Ziemia świętokrzyska – historia, religia, geologia"

Trasa: Wielopole –Tarnów – Chęciny Kielce – Św. Krzyż

Dzień I (10.09.2022)

    Zwiedzanie:
  1. Zbiórka pod świetlicą o godz. 6.00
  2. Muzeum Zegarów w Jędrzejowie
  3. Jaskinia Raj
  4. zamek w Chęcinach
  5. Kielce – Pałac Biskupów Krakowskich
  6. obiadokolacja, nocleg

Dzień II (11.09.2022)

śniadanie

    Zwiedzanie:
  1. Św. Krzyż – Sanktuarium, kaplica św. Krzyża - krypta Wiśniowieckiego,
  2. muzeum misyjne księży Oblatów,
  3. gołobrza
  4. muzeum przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego
  5. obiad
  6. Powrót do Wielopola w godz. wieczornych.

Dodatkowo informacji mogą udzielić:
Kierownikiem wycieczki będzie p. Ryszard Łakomski, tel. 601 547 566
Koordynatorem projektu jest p. Stefan Opalski, tel. 608 130 035

WAŻNE INFORMACJE!!!

  • Zpisy do udziału w wycieczce można zgłaszać telefonicznie, mailem lub osobiście do dnia 08.09.2022 r.
  • Ilość uczestników wycieczki jest ograniczona
  • Każdy uczestnik wycieczki zostanie ubezpieczony.
  • Dopłata do wycieczki wynosi:
    • 370 zł (trzysta siedemdziesiąt) od osoby dorosłej nie będącej członkiem Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Wielopole.
    • 320 zł (trzysta dwadzieścia ) od młodzieży szkolnej i członków Stowarzyszenia

    Kwotę, którą należy wpłacić na konto Stowarzyszenia: Łącki Bank Spółdzielczy, 46 8805 0009 0045 0472 2000 0010 do dnia 08.09.2022 r., lub indywidualnie wpłaty przyjmuje Ryszard Łakomski.
    Przed podjęciem decyzji o udziale w wycieczce proszę zaznajomić się z:

  • Regulaminem wycieczek oraz
  • Wypełnić formularz zgłoszeniowy,
  • Wypełnić oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.

Dokumenty te powinny być wypełnione przez uczestników wycieczki do dnia 08.09.2022 r. i dostarczone do Ryszarda Łakomskiego.

Uczestnicy wycieczki winni zabrać ze sobą dowody tożsamości oraz dokumenty uprawniające ich do ulg i zniżek na bilety wstępu (emeryci, renciści, młodzież szkolna, studenci itp...)