Ojciec Józef Andrasz urodził się w rodzinie Piotra i Katarzyny z d. Bednarek 16 października 1891 roku w naszym Wielopolu, w rodzinie wielodzietnej. Sakrament chrztu św. otrzymał w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wielogłowach. Otrzymał głębokie religijne wychowanie. W latach 1902-1906 uczęszczał do gimnazjum, był zdolnym, pilnym uczniem. Został powołany do Towarzystwa Jezusowego. Maturę zdał z odznaczeniem w roku 1912, a następnie ukończył studia humanistyczne, filozoficzne i teologiczne. Władał w mowie i piśmie językami: łacińskim, greckim, francuskim i niemieckim. święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1919 w Krakowie, mszę prymicyjną odbył w Nowym Sączu.
Kościół katolicki obchodzi w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, ustanowione przez Jana Pawła II, święto Miłosierdzia Bożego. Kult Bożego Miłosierdzia związany jest z objawieniami skromnej zakonnicy z Łagiewnik, Faustyny Kowalskiej, Jezusa, polecającego jej, by głosiła orędzie o Bożym Miłosierdziu całemu światu.
,,Na wszystkie moje pytania odpowiadał z taką jasnością i stanowczością, jakby sam to wszystko przeżywał. O mój Jezu, gdyby więcej było takich wodzów duchowych, dusze pod takim kierownictwem w krótkim czasie dochodziłyby do szczytów świętości i nie marnowałyby tak wielkich łask." (św. Faustyna o Józefie Andraszu SJ)
O. J. Andrasz, jezuita, krakowski spowiednik s. Faustyny poświęcił obraz namalowany według wizji s. Faustyny i ofiarowany do klasztornej kaplicy w Łagiewnikach, które stały się miejscem publicznego kultu. Ojciec Andrasz odegrał istotną rolę w życiu św. Faustyny. Jako pierwszy uznał jej doświadczenia za działanie nadzwyczajnej łaski bożej. Służył Faustynie wiedzą teologiczną i bogatym doświadczeniem w ostatnich latach jej życia. Napisał też pierwszy żywot Apostołki i prowadził nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach w ostatnich latach wojny.
Zmarł 1 lutego 1963 roku.
Opracowanie, zdjęcia, dokumentacja, archiwum: Grażyna Borkowska, Stefan Opalski