W dniach od 8 do 10 lipca grupa seniorów z Gminy Chełmiec uczestniczyła w wycieczce pielgrzymce, odwiedzając miejsca ważne religijnie i historycznie dla każdego Polaka. Trasa pielgrzymki pn.: "Coś dla ciała – coś dla ducha" przebiegała na trasie Częstochowa – Licheń Stary – Niepokalanów.
Wycieczkę zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich Wielopole w Wielopolu.
W pierwszym dniu wycieczki udaliśmy się do Sanktuarium Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze, by tam w Kaplicy Cudownego Obrazu pokłonić się Matce Bożej Częstochowskiej. Następnie przewodnik przedstawił nam historie Cudownego Obrazu Matki Bożej i zespołu klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie, który przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 1994 r. został uznany za Pomnik Historii. Zwiedziliśmy Skarbiec Pamięci Narodu Jasnej Górze, Muzeum Papieskie, Bastion św. Barbary -Golgotę Wschodu, Bazylikę Jasnogórską i Muzeum 600 - lecia Jasnej Góry.
Po drodze do Lichenia Starego wstąpiliśmy do "Małej Częstochowy" Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Gidlach.Matka Boża w Gidlach nazywana jest Uzdrowicielką chorych i Lekarką ciała i duszy. Tutejsi bracia zakonni dominikanie opowiedzieli nam historię Matki Bożej Gidelskiej o świadectwach, mówiących o dokonanych dzięki Jej wstawiennictwu cudownych uzdrowieniach, oraz o powstaniu tradycji "Kąpiółki", czyli zanurzenie cudownej Figurki Matki Bożej Gidelskiej w poświęconym winie.
Seniorzy – uczestnicy pielgrzymki wycieczki noclegi spędzili w Domu Pielgrzyma "Arka" w Licheniu.
W drugim dniu wycieczki zwiedzaliśmy i modliliśmy się w Sanktuarium w Licheniu. Podczas zwiedzania Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, największej świątyni w Polsce poznaliśmy m. in. historię małego obrazka przedstawiającego wizerunek Matki Boskiej. Dzieło to powstało w XVIII wieku, a jego autor jest anonimowy przedstawia Maryję w złotej szacie na czerwonym tle. Matka Jezusa spogląda na orła znajdującego się na jej piersi. Dwa anioły zakładają jej na głowę koronę. Szata Maryi ozdobiona jest kolorowymi kamieniami. Kult Matki Bożej Licheńskiej powstał po licznych uzdrowieniach podczas epidemii cholery w 1852 r. 15 sierpnia 1967 r. prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński w święto Wniebowzięcia Matki Bożej dokonał aktu koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej, koronami przesłanymi przez papieża Pawła VI, który nadał obrazowi tytuł Maryja - Bolesna Królowa Polski.
Nasi pielgrzymi Seniorzy odprawili drogę Krzyżową na licheńskiej Golgocie - górze znajdującej się w centralnym miejscu sanktuarium. Ma 25 metrów wysokości i zbudowali ją z betonu i kamieni pątnicy. Składa się z wielu kapliczek, korytarzy oraz rzeźb. Na szczycie zobaczyć można krzyż oraz postacie Matki Bożej i św. Jana. Na trasie od dołu góry, aż do jej szczytu, rozmieszczone są stacje Drogi Krzyżowej.
Parafią licheńską od 1949 roku opiekuje się Zakon Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, którego założycielem w 1673 roku jest Stanisław Papczyński urodzony 18 maja 1631 r. w Podegrodziu k/Nowego Sącza.
Na trzeci dzień naszej wycieczki pielgrzymki przemieściliśmy się do miejsca założonego w 1927 roku przez o. Maksymiliana Kolbego tj. franciszkańskiego klasztoru Niepokalanego Poczęcia NMP, zwanym powszechnie Niepokalanowem leżącym na terenie wsi Paprotnia. Tutaj zwiedziliśmy najważniejszy obiekt Niepokalanowa bazylikę Najświętszej Marii Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki łask, muzeum poświęcone osobie św. Maksymiliana Kolbego, Muzeum Pożarnictwa, Muzeum samochodów papieskich, także Misterium Męki Pańskiej i Panorama Tysiąclecia (historia Polski) – coś w rodzaju teatrzyków, w których zamiast aktorów "występują" figurki podobne do tych jakie możemy oglądać w ruchomych szopkach.
Do Wielopola wróciliśmy trochę zmęczeni, ale zadowoleni. Warto było odbyć tą pielgrzymkę, która przyniosła wiele wrażeń duchowych estetycznych i poznawczych.
Relację z wycieczki pielgrzymki opracowali Grażyna Teresa Borkowska i Ryszard Łakomski
Galeria zdjęć tutaj.