Kol. Grażyna Borkowska w skrócie opowiedziała historię zabawy Andrzejkowej i tradycji z nią związanych tj. o ścinaniu gałązek wiśni przez panienki w dniu św. Andrzeja i wkładaniu ich do wazonu z wodą, aby przekonać się czy jej wybranek jest jej bliski. Jeżeli gałązka wiśni zakwitała w dzień wigilijny, to znaczyło, że wybranek jest bliski sercu dziewczyny.
Kolejna historia andrzejkowa to zabawa z butami. Czyj but pierwszy wyszedł za drzwi pomieszczenia zabawy andrzejkowej, oznaczało szybkie zamążpójście czy ożenek posiadacza buta.
Ciekawa zabawa była z laniem wosku, gdzie każdy po jego wylaniu do misy z wodą i ostudzeniu, odczytywał na ścianie cień odlewu woskowego tj. co widzi i co tej osobie wróży w najbliższym roku, np. podróże, księżniczkę i podobne.
Spotkanie andrzejkowe przebiegało w radosnej atmosferze przy kawie, herbatce, ciastach , pieczonych podpłomykach i swojskim chlebie upieczonym przez kol. Marysię Fałowską. Podczas degustowania domowych specjałów, panie z KGW przybliżyły dzieciom i młodzieży proces pieczenia podpłomyków i chleba.
Dzięki kol. Janowi Fecko uczestnicy mieli okazję częstowania się ekologicznymi jabłuszkami „z uśmiechem” i naturalnym sokiem jabłkowym.
O oprawę muzyczną i śpiew karaoke zadbał kol. Michał Opalski, czym uświetnił wspaniały wspólny śpiew dorosłych.
Komentarz i zdjęcia: Grażyna Borkowska i Michał Opalski
Zapraszamy do galeri zdjęć.